Title: The Giant Nuclear Submarine / 5th The Image Conference

Type: Conference Proceeding

Year: 2014

Collaborate: Ogul Oztunc

The Giant Nuclear Submarine: Transforming the Image of Warfare Machines

Short Description: Transformation possibilities of the 'image of fear' projected by warfare machines are researched trough analysing a recent architectural competition about Typhoon: the giant nuclear submarine of cold war-era.

Long Description: Weapons are used more for constructing an image of fear than for killing. Deadly vehicles, fatal bombs, aircrafts, tanks and underwater crafts; 'The war machine' plays an extraordinary role building the common image of fear. Research specifically dwells upon an international architectural competition organized by matterbetter in 2014, about transforming the image of giant nuclear submarine of cold war-era; 'The Typhoon'. Analysing the proposals submitted by designers all around the world is chosen as method of investigation. How the unseen underwater fear spreading killing machine effected society and how to transform the image it formed in the memory of the individuals? Overall, we aim to explore the power of image through the re-use of this warfare machine . Would they be placed inside museums, would they be torn apart and destroyed, would they leak into our daily life and make the individuals life better or would they become objects of art? How and where would we encounter the new appearance of those objects that were once frightening?

 

Keywords: warfare objects, image of fear, image transformation

Stream: The Image in Society

Presentation Type: Paper Presentation in a Themed Session in English

 

 

Title: İç Mekanlarda Esin Kaynağı / I. Ulusal İç mimari Tasarım Sempozyumu

Type: Conference Proceeding

Year: 2014

 

İç Mekanlarda Esin Kaynağı: Müşteri İlham Panosu

 

Tasarımcının deneyimi üzerinden biçimlenen kimliği onun üretiminin kalitesini ve çeşitliliğini belirlese de, belli bir aşamadan sonra çoğu tasarımcının içine düştüğü kendini tekrar etme sorununu ortaya çıkaran sınırları da çizmiş olmaktadır. Diğer yandan tasarım sektöründen talepte bulunan müşteriler ile bağlantıları sınırlı olan genç tasarımcı, özgün tasarımlar ortaya koyabileceği fırsatlardan uzak kalabilmektedir. Her iki durumda da mekâna dair yeni esin kaynaklarının üretilmesine yönelik engeller ortaya çıkmaktadır. Çalışma kapsamında bu engeli aşmak için müşteriler esin kaynağı olarak konumlandırılmakta ve müşterilerin kendi istek ve arzusunu yoğun bir şekilde yansıtabileceği iç mekân tasarım süreçlerine yönelik,  müşteri ile tasarımcıyı bir araya getiren web tabanlı bir ara yüz öngörülmektedir. Bu arayüz sisteminde, tasarımcıların iç mekâna ait görselleri çeşitli etiketler aracılığıyla sisteme yüklemesiyle söz konusu veri tabanı oluşturulmaktadır. Müşteriler, tasarımını talep edecekleri mekân özelliklerine ve kendi arzularına uygun gördükleri etiketleri (arayüz içerisindeki) seçebilmekte ve bu sayede müşteriler, tasarımcıların üretimlerine atamış oldukları etiketler ile eşleşen görsellere erişebilmektedir. Bu görsellerden kendi beğenisine göre seçimler yapan müşteri, beğendiği görselleri tasarlayan ofislere, serbest çalışan tasarımcılara, tasarım öğrencilerine ulaşabilmektedir. Bununla birlikte müşterinin mekâna ait bileşenlerin görsellerinden oluşturduğu veriler, tasarlanan arayüz aracılığıyla müşteriye "mood-board" (ilham panosu) olarak servis edilmektedir. Bu mood-board ile müşteri, çalıştığı tasarımcıya kendi fikrini anlatmak için bilgi toplamış olurken, diğer yandan çalışmak isteyeceği tasarımcıyı bulma ve O’nunla  iletişim kurma imkanı edinmektedir. Öte yandan müşterilerin bu arayüz aracılığıyla edindikleri mood board'ların, tasarımcılar tarafından gözlemlenebilen, farklı müşteri tiplerinin talep ve beğenilerine ait çeşitli eğilimleri yansıtabilecek bir veri tabanı oluşturacağı ve oluşturulan bu veri tabanının iç mimari tasarım araştırmalarını besleyeceği düşünülmektedir.

 

Anahtar Kelimeler:  İç Mekân, Esin Kaynağı, Mood board, Arayüz, Müşteri

 

 

Title: Urban Images: Silhouettes of Istanbul /4th The Image Conference

Type: Conference Proceeding

Year: 2013

 

Urban Images: Silhouettes of Istanbul

 

Silhouettes of the cities are representations of them and constant reproductions of their images. The dynamic images in question are conversation acts between the visitors/observers and the city. The image is not a narration itself but a representation with many layers including narratives. In this respect, this research focuses on discovering the dialogue and the perception of the city image during the encounters with this accumulation of the knowledge of city over the years. Istanbul, as a multifaceted metropolis, is an invaluable case with its sloppy topography and the splits of water ensuring many viewpoints for perceiving. Exploring the viewpoints of the encounters by the documentation of Istanbul including analysis, motion and static images; and making their comparison will be the key points of the research for understanding the city and its image. The multiple data gathered will develop a mapping of an urban process represented by the silhouette and enable wholistic perceptions of the city.

Keyword:  Silhouette, Viewpoint